Kezdő háziasszonyoknak, akik az ünnepek táján szeretnének villantani egy látványos desszerttel, vagy gyakorlottaknak, akik a sok tömény sütemény mellett könnyedebb édességre vágynak. A gyümölcsös réteg eredetileg ribizliből készült, nálam a karácsony jegyében narancs került a képbe. Egyszerűen elkészíthető desszert, pusztán egy kis türelemre van hozzá szükség. Minden réteg külön kell, megszilárduljon, hogy a pántlikák szépen alakuljanak. Lehet egyszerűsíteni is, pusztán két réteg elkészítésével, csak nem érdemes…
Hozzávalók a mandulás réteghez:
- 2 dl tejszín
- 1 dl tej
- 8 dkg mandula
- 1 rúd vanília kikapart magjai
- 2 evőkanál cukor
- 3 lap zselatin
Csokoládés réteghez:
- 6-7 dkg 70%-os étcsokoládé
- 1 csipet fahéj
-1 evőkanál cukor
- 3 dl tejszín
- 3 lap zselatin
Narancsos réteghez:
- 3 dl frissen facsart narancslé
- ½ narancs reszelt héja
- 1-2 evőkanál cukor
- 3 lap zselatin
Elkészítése:
A zselatinlapokat hideg vízbe áztattam. A tejszínt cukorral és fahéjjal felforraltam, majd belekevertem az apró darabokra vágott étcsokoládét. Addig kevertem, amíg a csokoládé teljesen elolvadt. Hozzáadtam az időközben felpuhult zselatinlapokat, melyek a forróság hatására azonnal elolvadtak. A csokoládékrémet poharakba adagoltam. 1-1,5 óráig hagytam hűtőben, amíg megszilárdult, ekkor készítettem el a narancsos réteget.
A narancslevet cukorral és narancshéjjal felforraltam, majd belekevertem a beáztatott zselatinlapokat. (A zselatinlapokat 5 percre kell felhasználás előtt hideg vízbe áztatni.) Hagytam langyosra hűlni, majd a csokoládés réteg tetejére evőkanállal nagyon óvatosan kanalanként adagoltam. Két kanál után hűtőbe tettem és vártam 5-10 percet, hogy biztonságosabban folytathassam a kanalazást, mert így a krémrétegek nem keverednek össze. Újabb 1-1,5 óra hűtés után következett a mandulás réteg.
A nagyobb darabokra aprított mandulát és a vaníliarúd kikapart magjait a tejben felforraltam, 15 percig állni hagytam, majd leszűrtem. A mandulás tejhez adtam a tejszínt és a cukrot. Felforraltam, majd hozzákevertem a beáztatott zselatinlapokat. Langyosra hűtve a fent leírt technikával a narancsos réteg tetejére adagoltam. 1-1,5 óra hűtés után ez a réteg is megszilárdult. Naranccsal, csokoládéforgáccsal és mentalevéllel díszítve tálaltam.
Tipp: Az ilyen típusú desszerteknél először vízzel töltöm fel a poharat, vagy tálkát amiben tálalni szeretnék, majd a vizet mérőpohárba öntve kapom meg, mekkora folyadékmennyiség fér bele. A fent megadott recept 4 pohárnyi desszerthez elegendő.
Forrás: Czifray, 1829.
Mm, szinte elém tárult egy csodásan feldíszített reformkori asztal ezzel a finom desszerttel :)
VálaszTörlésNagyon mutatós és finom desszert!!
VálaszTörlésNagyon mutatós, a karácsonyi sütidömping mellett/helyett jól jön egy ilyen kis könnyed desszert! :) Még mindig meg tudok lepődni, hogy micsoda finomságokat tudtak készíteni idestova 200 évvel ezelőtt! :)
VálaszTörlésHű, nagyon szeretem az ilyen desszerteket! Mutatós és nagyon finom lehet!
VálaszTörlésEgész mutatós, s az a kis finom díszítés a tetején... nagyon szép lett!
VálaszTörlésNagyon szép, üde desszert :)
VálaszTörlésEz biztosan elkészül szentestére a szülőknek. A ribizlis változatban hogyan készül az réteg?
VálaszTörlésA ribizlit cukorral felfőzzük, majd szitán áttörjük. Ehhez a forró öntethez kerül a zselatin. Az arányok ugyanazok.
TörlésA nevéből ítélve, először azt hittem valami aludttejes dolog lesz, de tévedtem... Nagyon guszta pohár-desszert!
VálaszTörlésMár a neve is szuper, és micsoda látványos desszert, nagyon tetszik:)
VálaszTörlésSzuper jó, nagyon guszta!!! Nagyon tudnám szeretni, így be is ütemezem az ünnepekre.
VálaszTörlésEz jól néz ki!Mi a neve? - szólalt meg a férjem, pedig ő újságot olvasott a mellettem lévő fotelban...
VálaszTörlésTényleg jól néz ki, a meglepő neve ellenére.
Mondtam a férjemnek, hogy majd egyszer ez is sorra kerül
Csodálatosan néz ki, sajnálnám felfalni.
VálaszTörlés