Utólag egy kis történelem. „A kereszténység egyik legnagyobb ünnepe a húsvét, ekkor ünneplik a hívők Jézus Krisztus feltámadását. Véget ér a hústól való tartózkodás, a nagyböjt időszaka. A népi hagyományok szerint, húsvét után már ismét lehetett táncolni, bálokat rendezni és megkezdődött a lakodalmak tavaszi időszaka. A X. század óta a húsvéti ételeket (sonkát, bárányt, kalácsot, tojást), és a bort szentelni vitték a templomba, abban a reményben, hogy a megszentelt húsvéti ételek majd megvédik őket -a hosszú böjt után- a mértéktelen evés kísértésétől. Az élet és az újjászületés jelképének a tojást tekintik. A húsvéti bárány az ünnep áldozati jellegű eledele, amely az ártatlanul megöletett Jézus Krisztust jelképezi.” Forrás
A húsvéti ebéd főszereplője nálunk is a bárány volt. Tiszta szívvel ajánlom, nem csak erre az ünnepre.
Hozzávalók:
· 2 közepes darab báránygerinc
· 1 fej vöröshagyma
· 2 gerezd fokhagyma
· 2 babérlevél
· 10 friss bazsalikomlevél
· só, bors
· 2 dl olívaolaj
· 1 evőkanál liszt
· 10-12 db kapribogyó
· ½ citrom leve
· 1-1,5 dl víz
Elkészítése:
A bazsalikomleveleket és a fokhagymát apróra vágtam, olívaolajjal elkevertem. A húsokat sóztam, borsoztam és egy üvegtálba fektettem. Mellé babérlevelet és karikára vágott vöröshagymát helyeztem. Ráöntöttem a fűszeres olívaolajat és egy éjszakát pácoltam.
Felforrósított teflonserpenyőben a húsok minden oldalát 4-5 percig sütöttem, majd kivettem. A visszamaradt zsiradékon 1 evőkanál lisztet pirítottam, és felöntöttem 1-1,5 dl vízzel. Hozzáadtam a kaprit és a citromlevet, és megfelelő sűrűségűre beforraltam. Sóval, borssal lehet fűszerezni, ha szükséges.
Pár csepp olívaolajon sóval, borssal fűszerezett körteszeleteket 3-4 perc alatt pirosra grilleztem. A bárányt mártással, grillezett körtével, madársalátával és burgonyapürével tálaltam.
Forrás: Németh Zsuzsána, 1858
Absolutely drooling over this. Putting your recipe on my must-make list for the next week.
VálaszTörlésNagyon jól hangzik, szuper a köret is! :) És gyönyörűen tálaltad, mint mindig! :)
VálaszTörlésNagyon guszta:)
VálaszTörlésNagyon elegáns ünnepi ebédet készítettél ! Finom lehetett, bárányhúst még nem ettem de nagyon guszta!
VálaszTörlésNagyon guszta és szokás szerint gyönyörű a tálalás:))
VálaszTörlésNagyon szép, elegáns étel, jöhetne most nekem is belőle!
VálaszTörlésNagyon elegáns és egyedi étek! Biztos nagyon ízletes a bárány hús, még nem volt szerencsém enni. Csodás a tálalás!
VálaszTörlésValami csoda folytán sikerült kommentet írni neked, bár most is kb 20 perce időztem a lefagyott gép előtt. Nem tudom miért, de nálam a te oldalad sajnos mindig lefagy, úgyhogy nemhogy kommentelni nem tudok, sokszor a recepteket sem tudom megnézni.:( Nem tudom mitől van ez, hogy mindig csak a te blogoddal járok így, bár Lilla azt írta, hogy nála meg az én blogom produkálja ugyanezt. Pedig látom a gyönyörű képeidet, és úgy szeretném megnézni a receptet is, de a legtöbbször ez sem megy.
VálaszTörlésNo de a lényeg: még sose ettem bárányt, de nagyon szívesen megkóstolnám. Gyönyörű a tálalásod!
Már a neve is jól hangzik:)Különleges íze lehet a kaprimártással, a tálalás pedig igazán ünnepi:)
VálaszTörlésFinom lehetett, és szokás szerint nagyon mutatós is. Szívesen megkóstolnám én is :)!!
VálaszTörlésBárány... nyami! Igazán mutatós és finom étel!
VálaszTörlésCsuda jó a tálalás és gondolom fenséges az íze :)
VálaszTörlésMegint egy gyonyoruseges talalast tettel fel, Petra. El tudom kepzelni hogy az unnepi asztalon milyen szepen szerepelt! Nagyon guszta, es finom:DDD
VálaszTörlésNagyon jól néz ki, szépen tálaltad!
VálaszTörlésSzép fogás. Hű vagy a reformkorhoz :), akkor tényleg nem ritkán került bárány az asztalra. Ma pedig az olaszok elmaradhatatlan húsvéti eledele. Rajtunk múlik, mit tartunk meg, vagy hozunk vissza!
VálaszTörlés