2012. október 6., szombat

Füge, körte és szőlő bortészában

Képzeljétek, a kezembe akadt a napokban Bornemissza Anna szakácskönyve 1680-ból. Nem tudtam megállni, hogy egy-két receptet el ne készítsek… Segítségemre volt, hogy az elmúlt évben megismertem a korabeli szakácskönyvek szövegzetét, így nem akadtam fenn egy-egy ma már szokatlan kifejezésen. Az olyasmi persze gondolkodóba ejtett, hogy túkmony vagy szömörcsög…
Milyen recepteket tartalmaz? Közhellyel jönnék, bizony nincs új a nap alatt… Elképesztő, hogy ez még csak a 17. század, mégis olyan fűszereket használ, mint gyömbér, szerecsendió.
Ma egy roppant egyszerű desszertet, bortésztában sült gyümölcsöket hoztam. Nem is értem, mára miért csak a „bundás alma” maradt fenn…


Hozzávalók:
- 3-4 db körte
- 1 nagy fürt szőlő
- 6-7 db füge
- 3 dl fehérbor
- 1 tojás
- 20 dkg liszt
- csipet só
- vaj a sütéshez
- porcukor a tálaláshoz

Elkészítése:
A gyümölcsöket alaposan megmostam, lecsepegtettem. A körtét tisztítás után negyedeltem, a szőlőszemeket apró hústűkre szúrtam. Elkészítettem a bortésztát: A lisztet, tojást és a fehérbort, csipet sóval csomómentesre kevertem. (Sűrű palacsintatészta állagúnak kell lennie.) 15 percet pihentettem. A körtét, fügét és a felfűzött szőlőt bortésztába mártottam, forró vajban kisütöttem. (A szőlő nedvességtartalma miatt erőteljesen sercegett a vaj.)  Porcukorral szórva tálaltam.

Forrás: Bornemissza Anna, 1680.

11 megjegyzés:

  1. Tényleg szinte csak almát szoktunk bundában sütni, pedig nagyon finomak lehetnek az általad készített gyümölcsök is! Guszta! :)

    VálaszTörlés
  2. Jaj, imádom ezt a szakácskönyvet! nekünk megvan gyerekkorom óta, régen sokszor olvasgattunk belőle anyukámmal csak azért, hogy élvezzük a leírásokat, régi ételneveket, annyira jó:) Legjobb a harmicvalahányfogásos királyi vacsorák leírása, elképesztő...
    És persze ez a recept is szuper!

    VálaszTörlés
  3. Ez nagyon jó ötlet, hiszen annyiféle gyümölcs van. Főleg, ha kicsit keményebbek, így elkészítve máris ehetőek.

    VálaszTörlés
  4. Óh, azok a kis szőlős nyársak - ez fogott meg először...De mindegyik nagyon finomnak néz ki! :)

    VálaszTörlés
  5. Nagyon finom lehet. Bortésztáról még nem hallottam, csak sörösről és a "pongyolásról". Nagyon guszta! Tetszik a szőlős! :o)

    VálaszTörlés
  6. Nem is tudtam hogy szakács könyvek léteztek 1680-ban. Én viszont ismerek bor tésztákat, de nem Magyar receptben. A Sziciliai CANOLLI készitése is bor tésztával készül. Nagyon különleges süti, és még füge, körte, és szőlővel töltve?...hát ez nagyon szenzációs, és finom!

    VálaszTörlés
  7. Gyönyörűek! Príma ötlet. Igaz, nincs új a nap alatt :), régen tényleg sok friss fűszert használtak.

    VálaszTörlés
  8. Petra, ismét csodás kincsre akadtál!:) Engem is a szőlős nyársak ragadtak meg leginkább:))

    VálaszTörlés
  9. Tényleg, miért is ne lehetne más gyümölcsöket is bundába csomagolni? Nagyon guszták!

    VálaszTörlés
  10. Én is szívesen lapozom a régi szakácskönyveket, bár az én kezembe ennyire régi még nem került. Nem árultad el, mi a szömörcsög...
    Aranyosak a szőlőnyársak, persze a többi bortésztás gyümölcs sem megvetendő:-)

    VálaszTörlés
  11. Köszönöm szépen mindenkinek. Gerdi, a szömörcsög egy rendkívül szemérmetlen megjelenésű gombafajta... :DDDDDDDD

    VálaszTörlés