Nagyon érdekes, hogy a 19. században hazánkban tevékenykedő francia szakácsok ismerték fel először, mit kell tenni a magyar konyha érdekében. Az uralkodó osztrák–francia hatás úgy ellensúlyozható, hogy az úri és az ipari konyhák választékát népi ételekkel kell fölfrissíteni. A paraszti ételek fűszeres, nehéz és zsíros voltát előzőleg „megszelídítették”. Ezáltal egyéni stílusú magyar gasztronómiát lehetett elővarázsolni.
A francia származású id. Marchal József volt az egyik első útmutató. Már egészen fiatalon III. Napóleon alkalmazásában ált, s annak udvarában sajátította el a szakácsmesterséget. Később a cári udvarnak, majd Albrecht főhercegnek a konyhájára került. Pesten 1863-ban telepedett le, ide Esterházy herceg hívta. Először a Nemzeti Kaszinó konyháját vezette, majd az Angol Királynő Szálló tulajdonosaként a legkiválóbb szakácsok seregét képezte ki. Marchal a magyaros ételek emészthetőségén akart javítani és ízükön lágyítani. Ezért a sertészsírt más zsiradékokkal helyettesítette. Mérsékelte a hagyma és a csípős paprika mennyiségét, s az ételek jellegét tejföllel és tejszínnel finomította.
Munkásságával olyan tekintélyt szerzett, hogy 1867-ben az ő vezényletével rendezték meg a kiegyezést követő koronázás ebédet a Vigadó termeiben, híres külföldi szakácsok közreműködésével. Az étlapon a bélszínszeletet „tőkepénzes” módon szerepelt. Marenchich Ottó ételszótára szerint a következő módon készült: „A gombakivonattal és tejjel elkevert világos szárnyasmártáshoz fehérbort és vagdalt zöldségeket keverünk. A bélszínhez párolt kakastarajjal, kakasvesével és úrigombával tálaljuk.”
Ennyit tudtam erről az ételről, az elkészítésben ez a két mondat inspirált. Ez a helyes kifejezés, mert nem szóról szóra valósítottam meg a leírást. Sikeres recept alakult belőle.
A marha karakteres ízét a mártás és a pirított gomba remekül kiegészítette. A kakastaréjról saját tapasztalatból nem nyilatkozhatom, mert nem volt merszem megpróbálni, de a főkóstolóm szerint jól sikerült.
Hozzávalók:
Mártáshoz
· 1 dl gombakivonat
· 1 dl húsleves
· 0,5 dl fehérbor
· 2-3 dkg vaj
· 1 evőkanál liszt
· 1 tojás sárgája
· 0,5 dl tej
· só, bors
· 4 vastag szelet marhacomb
· olaj
· 1fej vöröshagyma
· só, bors
· ½ doboz szárított erdei gomba-mix
· 15 dkg csiperke
· 15 dkg kakastaréj
· 1 fokhagyma
· 6-7 szem egész feketebors
· só
Elkészítése:
A marhaszeleteket borssal, vöröshagyma karikákkal rétegeztem. Olajjal felöntöttem, úgy, hogy teljesen ellepje! 4 napig ért ebben a pácban.
A szárított gombát 1-2 órára beáztattam. A kakastaréjokat enyhén sós vízben, borssal és fokhagymával puhára pároltam.
A mártáshoz a vajjal és a liszttel rántást készítettem, ezt felöntöttem a gomba áztatólevével, húslevessel és fehérborral, sóztam, borsoztam. Folyamatosan keverve felforraltam. A hideg tejben elkevertem a tojássárgáját, és az időközben felforrt mártáshoz adtam, szintén folyamatosan keverve besűrítettem.
A szeletekre vágott csiperkét és a felpuhult erdei gombákat kevés olajon, enyhén sózva lepirítottam. A hússzeleteket serpenyőben oldalanként 3-3 percig sütöttem. A szeleteket a kakastaréjjal, a pirított gombákkal és a mártással leöntve, mellé burgonyapürét adva tálaltam.
Forrás: Marenchich Ottó: Franczia-Magyar Ételszótár, Dr. Csapó Katalin
Nagyon finom lehet ez az étel, de a kakastaréjat én sem igen kóstolnám meg:) Hol veszed? Még sehol nem láttam, modjuk nem is kerestem.
VálaszTörlésNem semmi, a kakastaréj nálam is kihagyós, bár én kislányként viszonylag sokszor ettem, amíg rá nem jöttem, hogy valójában az tényleg kakastaréj. Amellett a kedvencem volt még a csirkeláb. Ma meg sem fognám, azt hiszem. :-)
VálaszTörlésAzt hiszem, rengeteget köszönhetünk Marchal Józsefnek. :-)
Fejedelmi étek!!!!!! Aki valaha is készített frissen vágott házi baromfit, illetve kakast, tudja, hogy bizony finom a taréja is :) Talán egy kicsit a zúza ízéhez hasonlíthatnám... Erre az ebédre szívesen befizetnék, ügyesen elkészítetted! :)
VálaszTörlésHm-hm.. hümmögök.. nagyon szép a tálalás, akár egy étteremben. Én azért így mindenestül megkóstolnám, ha már odatennék elém!! :))
VálaszTörlésKakastaréj??? Azért annyira ínyenc nem vagyok. Viszont a többi jöhetne. A tálalás pedig gyönyörű!
VálaszTörlésNagyon guszta ! Annyira jól néz ki és gondolom nagyon finom! Egy régi kastélyba nagy hosszúkás asztalra tudom elképzelni ezt a menűt és tálalást teljesen olyan a hangulata!
VálaszTörlésOlyan szépen tálaltad! No meg az is dicsérendő, hogy két mondat alapján megalkottad ezt a fenséges ételt. A kakastaréj nekem is szeget ütött a fejembe. Hol leltél rá?
VálaszTörlésNagyon ügyes vagy gratulálok! a tálalás is, meg a recept is művészi! a kakastaréjra én is kíváncsi vagyok, hol szerezhető be :)
VálaszTörlésTrollanyu, Katuci, Vicuska, Panna, Kreatív konyha, Éva, Gerdi, Márti! Köszönöm szépen.
VálaszTörlésA kakastaréj beszerzésére én is azt gondoltam sokkal bonyolultabb, de egyszerűen bementem a legközelebbi baromfiboltba és rákérdeztem. Ha nincs is minden nap, lehet rendelni. De hétvégén rendszeresen van. :)))
Mindig elcsodálkozom azon, hogy te miket tudsz a magyar konyháról, a finom ételek mellett ezért is szeretek hozzád járni.
VálaszTörlésNagyon érdekes a "gasztrotörténelem", mindig élvezettel olvasom!
VálaszTörlésKakastaréj ide vagy oda, megkóstolnám!
Marcsi
Gratulálok, ez aztán a fejedelmi étel!!! Nagyon finom lehetett, és a tálalás szemet gyönyörködtető. Ezer éve nem ettem kakastaréjt, de ha megkóstolhattam volna, akkor azt sem hagytam volna a tányéron.:)
VálaszTörlésPetra-Nagyon szenzációs a recepted, és örömmel olvastam a történetet. Gyönyörü a dekoráció, és a tálalás is. Kimondottan elegáns:DDD
VálaszTörlésMáris nyeltem egyet a gép előtt...Ez nagyon tuti recept! Gomba kivonatot hol lehet kapni?! Vagy az az áztató lé? A kakastaréjt kihagynám belőle, mert nem tudnám megenni...De attól függetlenül, nagyon guszta a tálalás!
VálaszTörlésKati,nem az enyém az érdem, inkább azoké a muzeológusoké, kutatóké akik publikálják a korról szóló cikkeiket (ezért is jelölöm mindig a forrásokat). Amit érdekesnek találok, én is megmutatom. :)))
VálaszTörlésMarcsis Köszönöm.
Gizi, örülök, hogy elnyerte a tetszésedet.
Elisabeth, köszönöm szépen.
Kriszta: Köszi. A gombakivonat a szárított gomba áztató leve. A víz szinte barnára színeződik és nagyon intenzíven átveszi az aromákat, vétek nem felhasználni. :)))
Igazi ételköltemény, gyönyörű! A taréjt én is kihagytam volna.. :D
VálaszTörlésIgazi remekmű,gyönyörű a tálalás.
VálaszTörlésTényleg fejedelmi a tálalás is és az étel is! Én is kíváncsi lennék, hol lehet kakastaréjt venni. A múlt héten kakaspörköltet főztem, abban nagyon finom volt, én ettem meg. Ha találnék külön, szívesen vennék csak taréjt :)
VálaszTörlésMár egy jó órája itt boklászok...
VálaszTörlésNem győzőm csodálni micsoda finomságokat készítettél! Királyi eledelek az biztos!!!!
Csipet, Aleda, Juci. Köszönöm.
VálaszTörlésMária: Köszi. Baromfi boltokban árulják külön is. Nekem azt mondták, hogy hétköznap rendelésre tudnak hozni, hétvégén pedig általában rendszeresen van.
Csodaszép fotót készítettél megint! A gombamártásokat mindenféle variációban imádom, így hamarosan ezt is ki fogom próbálni. Kakastaréjt még soha nem ettem, szerintem azt inkább én is kihagyom. :)
VálaszTörlésFantaszikus, a tálalás is csodálatos
VálaszTörlés