Czifray receptje alapján, a galambokba húsos-garnélarákos töltelék került. Kicsit túlméreteztem a töltelék mennyiségét, ezért a maradékot baconnel göngyölt csomagocskák formájában sütöttem meg. A sülteknél akkoriban gyakori volt, hogy a visszamarad fűszeres „húsesszenciát” kevés liszttel besűrítették és mártásként húsokhoz tálalták. Ez a módszer egyáltalán nincs ellenemre, mert valóban kár ezt a finom húslevet elmosogatni, mikor meg is ehetnénk…
Hozzávalók:
· 2 db fiatal galamb
· 15 dkg csirkemell
· 10 dkg garnélarák
· 1 citrom héja
· 1 csokor petrezselyemzöld
· 1 zsemle
· 1 tojás
· só, bors
· tej
· 10 dkg bacon
· 3 szál sárgarépa
· 1 szál petrezselyemgyökér
· 2 fej vöröshagyma
· kevés liszt
Elkészítése:
A töltelékhez a zsemlét tejbe áztattam. A csirkemellet felkockáztam és lepirítottam. Enyhén sós vízben a rákot puhára pároltam. A csirkemellhez és a rákhoz adtam a kinyomkodott zsemlét, a tojást, aprított petrezselyemzöldet, citromhéjat, sót és borsot. Mindezeket alaposan elkevertem, és a galambok belsejébe töltöttem. A galambokat sóztam, baconnel körbetekertem, és a tepsibe helyeztem. Melléjük került a maradék töltelék baconnel becsomagolva. Megtisztítottam a zöldségeket és a hús köré rendeztem. Felöntöttem 1 dl vízzel és lefedve 190 fokon 1 órát pároltam, majd fedő nélkül 20 perc alatt készre sütöttem.
A húsokat és zöldségeket a tepsiből kivettem, a visszamaradt húslevet egy kisebb lábasba tettem, kevés liszttel besűrítettem, 1 dl vízzel hígítottam és még egyszer átforraltam.
A galambsültet és a töltelékcsomagot - a mártással meglocsolva - steak burgonyával és párolt zöldbabbal tálaltam.
Forrás: Czifray, 1829.
Én még ilyen fejedelmi ebédet nem ettem, sajnos az alapanyagok beszerzése is nehézséget okozna, pedig egyszerűen imádnám!!! Gyönyörű a tálalás és a fotó!! :)
VálaszTörlésHát ez valami isteni! Galamb, csirke, garnéla.
VálaszTörlésEbből az utóbbi kettő beszerzése nem gond. De a galamb, az már egy kicsit problémásabb. Egyik apai nagybátyám a debreceni háza padlásán rengeteg galambot tartott, úgyhogy gyermekkoromban - a nyarakat Debrecenben töltöttem a rokonságnál, voltak jónéhányan - és így galambot gyakran ettem. Az elmúlt több mint 50 évben viszont ez kimaradt az életemből. Jó lenne ismét megkóstolni.
Örülök, hogy elnyerte a tetszéseteket.
VálaszTörlésA galambhús forrása egy kedves barátunk, aki hobbiból galambtenyésztéssel foglalkozik. Ő ajándékozott meg a galambhússal.
Nekem is tetszik, de nem tudom szeretem-e a galambhúst, hiszen sose ettem :) jó, hogy van ilyen beszerző forrásod, én hirtelen nem is tudnék hol venni. Nagyon szép a tálalása és biztos finom is volt ez a fogás!
VálaszTörlésKöszi. Biztosan szeretnéd. Ha hasonlítanom kellene a hús ízét valamihez, talán a fácán, vagy a gyöngytyúk áll hozzá a legközelebb. Hálás vagyon az ismerősömnek, mert ha ő nem lenne, őszintén szólva eszembe sem jutott volna galambot készíteni.
VálaszTörlésGyönyörű képet sikerült készíteni! És igazán gusztusos fogás... szívesen megettem volna ma ebédre. Szeretem a galamb húst.
VálaszTörlésNagyon érdekes a blogod, azt hiszem én is gyakori látogatód leszek :) Köszönöm, hogy benéztél hozzám!
Gyerekkoromban nagyanyámnál ettem galamblevest, ameddig a szomszéd macskája ki nem irtotta az állományt, utána hiába is próbálkoztam a visszatelepítéssel. Sült galambot még nem kóstoltam. Igen gusztusos.
VálaszTörlésAmi: Köszi, hogy jöttél.Szívesen küldtem volna, ha tudom...talán majd legközelebb légipostával :)))
VálaszTörlésAnazar: Hát igen, a macskák nem éppen galambbarát népség. Galamblevest is készítettem már ide a blogra is. Sütve is érdemes megkóstolni, ha van rá lehetőség, mert nagyon finom.
Kedves Petra-köszönöm hogy felftaláltad a blogomat és követsz...ugy szintén is követem a te blogodat. Nagyon guszta és finomnak nézki a kis galamb és a csirke bacon-nel. Sajnálnám a kis galambot megenni, de a csirkét igen!
VálaszTörlésKöszönöm Elisabeth.
VálaszTörlés